Centrum Przesiadkowe oficjalnie otwarte!

W sobotę 10 grudnia 2022 r., odbyło się oficjalne otwarcie kompleksu, z możliwością zajrzenia we wszystkie jego zakamarki i z szeregiem atrakcji dla gliwiczan i mieszkańców okolicznych miejscowości.

Centrum Przesiadkowe oficjalnie otwarte
Centrum Przesiadkowe oficjalnie otwarte

Realizacja trwała 27 miesięcy. Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. wraz z Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA wchodziło w skład konsorcjum, które było wykonawcą inwestycji. Koszt prac wyniósł ok. 200 mln zł. Gliwice pozyskały na ten cel ok. 129,5 mln zł dotacji z Unii Europejskiej.

Gliwickie Centrum Przesiadkowe powstało na dawnych terenach kolejowych po północnej stronie dworca PKP. To jedna z największych tego typu inwestycji na południu Polski, łącząca transport koleją z liniami autobusów miejskich, metropolitalnych i regionalnych, a docelowo też dalekobieżnych i międzynarodowych. Umowę na budowę Centrum Przesiadkowego Miasto Gliwice podpisało w sierpniu 2020 r. W trakcie robót zmodernizowano m.in. dotychczasowy tunel, łączący gliwicki dworzec kolejowy z ulicami Składową i Tarnogórską. Dobudowano do niego odnogę, prowadzącą schodami, ruchomymi chodnikami lub windą do trzech stref naziemnych Centrum Przesiadkowego – rowerowej, ze stanowiskami autobusowymi oraz obsługi pasażerskiej, którą ulokowano w nowoczesnym budynku głównym. Stworzono od podstaw nowy, wewnętrzny układ drogowy. Całość dostosowano do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami i uzupełniono całoroczną zielenią. Na terenie kompleksu posadzono m.in. 130 drzew różnych gatunków, 9 tys. krzewów oraz ponad 400 pnączy.

Po części oficjalnej zaplanowano imprezy dla mieszkańców – zwiedzanie obiektu oraz koncert Sary James. Na specjalnym stoisku PRUiM S.A. przygotował dla mieszkańców okolicznościowe upominki i gadżety. z Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA.