Zbiornik oddajemy przed terminem

Zakończyła się budowa zbiornika retencyjnego przy ul. Rolników w Bojkowie. Na terenie inwestycji spotkali się przedstawiciele wykonawcy i inwestora, inspektorzy nadzoru oraz zaproszeni radni z okręgu, na terenie którego  inwestycja powstała. Warto podkreślić, że prace realizowaliśmy tak sprawnie, że zbiornik jest oddawany do użytku prawie 6 miesięcy przed terminem 😊

Głównym zadaniem tego, w założeniu suchego zbiornika przeciwpowodziowego, jest – w przypadku wystąpienia powodzi – zatrzymanie i spowolnienie przepływu wody do rzeki Kłodnicy. W założeniu zbiornik o pow. ok. 1,8 ha przez większość czasu ma być zbiornikiem suchym i zapewnić retencję na poziomie ok. 21 tys. m3. Odprowadzenie wód powierzchniowych zapewniają rowy odwadniające.  .

Cała czasza zbiornika wg określonej obecnie funkcji może pełnić rolę łąki i pastwiska, które komponują się krajobrazowo z otoczeniem, i  które mogą być wykorzystywane. W przyszłości planowane jest rozszerzenie tej funkcji – na przykład o elementy edukacyjne.

W związku z tym, że w trakcie realizacji wycięto 12 niewielkich drzew i 2 skupisk krzewów – w ramach zagospodarowania przyrodniczego posadziliśmy 25 drzew oraz 450  krzewów ulokowanych w 3 miejscach. Aby zabezpieczyć migracje płazów w stronę zbiornika zamocowano płotki herpetologiczne

Zapora żelbetowa na potoku Cienka obłożona jest licowo kamieniem. Jej szczelność zapewniona jest przez ściankę stalową zakotwioną w fundamencie na głębokość 8 metrów oraz przesłonę przeciwfiltracyjną w technologii Trenchmix połączoną z matą założoną na skarpie. Do czaszy zbiornika prowadzą wjazdy serwisowe, umożliwiające prace konserwacyjne i pielęgnacyjne.

Inwestycję  „Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego na potoku Cienka w km 3+716 w rejonie autostrady A1 – wraz z jego zagospodarowaniem przyrodniczym ” realizowaliśmy ją jako konsorcjum firm PRUiM S.A. i Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A w ramach umowy „Budowa sieci wod.-kan. z retencją wód na terenie Gliwickiego Obszaru Gospodarczego (GOG)”.

 

Całkowita powierzchnia terenu suchego zbiornika przeciwpowodziowego łącznie z urządzeniami hydrotechnicznymi wynosi 21.500 m2, z czego:

  • czasza zalewowa zbiornika — 18.050 m2
  • zapora ziemna lewa — 995 m2
  • zapora ziemna prawa — 1.193 m2
  • zapora żelbetowa — 142 m2
  • koryto potoku Cienka w czaszy zbiornika — 980 m2
  • rampy zjazdowe – 140 m2.